img_8476
Wystawa „Pozwólcie mi być sobą. Historia życia Anny Frank“
gruodžio 2, 2020
3
Šalčininkų „Santarvės“ gimnazijos mokiniai giliau susipažino su Lietuvos gamtos ir kultūros paveldu
gruodžio 7, 2020
Rodyti visus
fbt

fbt

Praėjusią savaitę LR Kultūros ministerija įteikė premiją už geriausias kultūrinės edukacijos veiklas su jaunimu. Laureatais tapo aktoriai Virginija Kuklytė ir Šarūnas Gedvilas, kurie pastaruosius metus itin aktyviai dirbo su jaunimu Šalčininkų rajone. Rekomendaciją šiai premijai pasirašė Šalčininkų rajono savivaldybės meras Zdzislav Palevič. Tai itin reikšmingas apdovanojimas, nes iš visų Lietuvoje vykdomų veiklų su jaunimu yra išrenkamas tik vienas laureatas arba duetas (kaip šiuo atveju). 

Aktoriai Virginija Kuklytė ir Šarūnas Gedvilas Šalčininkų rajone jau 8 metus iš eilės organizuoja teatro ir kūrybiškumo stovyklas vaikams ir jaunimui. Per pastaruosius du metus aktoriai įgyvendino tikrai reikšmingus tęstinius projektus regione.

  1. Aktorių V.Kuklytės ir Š.Gedvilo iniciatyva Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijoje tris mėnesius vyko kūrybinės dirbtuvės su vyresnių klasių mokiniais ir iš jų asmeninių istorijų dramaturgė Lina Simutytė sukūrė pjesę. Spektaklyje papildomai vaidinti buvo pakviesti aktoriai Rokas Petrauskas ir šalčininkietė, Auksinio kryžiaus laureatė Jovita Jankelaitytė. Kartu su režisieriumi Gintaru Liutkevičiumi aktorių komanda sukūrė aktualų spektaklį „LAIMĖS ŽIBURYS. DAUGTAŠKIS“. Sveikintina, kad aktoriai į procesą įtraukė jaunimą, kuris buvo kryptingai ugdomas ir vedamas link profesionalaus rezultato. Tokiu būdu ugdomos kūrybingos asmenybės ir skatinamos jų meninės kompetencijos.

 

  1. 2019 – 2020 m. aktoriai dviem etapais vykdė menų agentūros „Artscape“ ir Britų tarybos taikomojo teatro projektą „NAMAI“ – Dieveniškių „Ryto“ gimnazijoje ir Šalčininkų „Santarvės“ bei Jano Sniadeckio gimnazijose.

NAMAI – tai projektas, siekiantis ugdyti vyresniųjų klasių moksleivių kūrybiškumą, sąmoningumą ir siekį prisidėti sprendžiant socialines bendruomenės problemas.

 

  1. Aktoriai Šalčininkų krašte jau 8 metus iš eilės organizuoja teatro stovyklas jaunimui. Pastaruosius du metus projektai išvystė iki menų festivalių: 2019 m. stovykla – festivalis „Menas be sienų“; 2020 m. stovykla – festivalis „Aš kuriu“.
    Šios stovyklos sulaukė itin palankios visuomenės reakcijos už pilietiškumą ir profesionalumą, o aktorių veiklos buvo išskirtinės tuo, kad kūrybiškumo pagalba buvo mažinamas visuomenės susiskaldymas, mažas vaikų ir jaunimo užimtumas, kalbų skirtumai.

Pagirtina, kad vykdydami tęstines veiklas, V.Kuklytė ir Š.Gedvilas ne tik ugdo jaunimą, bet menines kompetencijas ugdyti suburia virš 20 menininkų komandas, kurias sudaro aktoriai, dainininkai, cirko artistai, iliuzionistai, rašytojai ir bibliotekininkai. Šių stovyklų pasisekimas, kad aktoriai organizuoja itin nuoseklias ir plačias veiklas apjungdami teatrą ir literatūrą, prie projekto prijungdami tokius atsakingus partnerius kaip Nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteką ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociaciją IBBY Lietuva.
Kviesdami jaunimą diskutuoti giliomis temomis aktoriai festivalio programoje pristatė OKT spektaklį „Mongolija“, kurio režisierius Darius Gumauskas šiemet buvo apdovanotas Boriso Dauguviečio auskaru. Po spektaklio kartu su aktoriais ir genetiku prof. dr. Algirdu Utkumi vyko diskusija apie Dauno sindromą, jį turinčius žmones ir jų integraciją.

Tokios jungtinės ir tęstinės veiklos – neįkainojama kultūrinė patirtis jaunimui. Visa tai vyksta V.Kuklytės ir Š.Gedvilo iniciatyvų dėka – organizuojant, vykdant kryptingą kultūrinę edukaciją.

 

  1. Ieškodami inovatyvių spendimų, aktoriai meninę veiklą apjungė su sveika gyvensena.  Partneriaujant VšĮ „Darnaus vystymo projektams“, Šalčininkų rajono savivaldybei ir aktoriams buvo įgyvendintas projektas „Sveikas ir aktyvus gyvenimo būdas“. Projekto metu aktoriai įvykdė virš 100 valandų kūrybinių edukacijų beveik visose Šalčininkų rajono gimnazijose. Edukacinės meninės veiklos vykdavo net atokiausiose miestelių – kaimų gyvenviečių mokymo įstaigose.

Šis projektas yra puikus pavyzdys kaip gali bendradarbiauti skirtingos mokyklos tarpusavyje ir į veiklas įtraukti jaunimą, kuris anksčiau nedalyvavo jokioje kultūrinė veikloje.

 

Virginija Kuklytė:
„Labai džiaugiuosi, kad mūsų kasmetinės veiklos Šalčininkų rajone yra įvertintos tokiu svarbiu apdovanojimu. Pirmiausia norime padėkoti jaunimui, kuri augo kartu su mumis, aktyviai dalyvavo mūsų meninėse veiklose ir padėjo mums tobulėti. Taip pat esame dėkingi Šalčininkų rajono savivaldybei ir visai bendruomenei už ilgametį palaikymą ir pasitikimą. Jūsų visų dėka, mes nenuleidome rankų ir sieksime, kad veiklos plėstųsi ir augtų. Džiugu, kad mūsų pasiekti rezultatai buvo kokybiški ir pritraukę svarbių partnerių“.

Šarūnas Gedvilas:
„Mums tai labai svarbus įvertinimas ir paskatinimas tęsti pradėtus darbus. Per šias veiklas turėjau išskirtinę galimybę aplankyti skirtingas rajono mokymo įstaigas ir kūrybiškai padirbėti su jaunuoliais. Šio krašto daugiakultūriškumas ir unikalumas yra didelis privalumas, todėl siekiame į tai žiūrėti pozityviai ir siekti bendradarbiavimo“.

 

2-premijos-iteikimas-tiesiogiai 4-diplomai

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *