324088908_848608262914621_7629637449212867301_n
NAUJAMETINĖ FUTBOLO ŠVENTĖ
sausio 4, 2023
asbestas
Vykdomas asbestinio šiferio atliekų surinkimas
sausio 30, 2023
Rodyti visus
zygis

JAUNIESIEMS ŠALČININKIEČIAMS PATINKA GYVENTI SVEIKAI, AKTYVIAI IR TURININGAI

Orientuotis vietovėje, suteikti pirmąją pagalbą, įkurti laužą, išgyventi gamtoje sudėtingomis sąlygomis – tai toli gražu ne visi įgūdžiai, kurių gali prireikti ne tik į ekstremalią situaciją patekusiam žmogui, bet ir kasdieniame gyvenime. Daugeliui jaunuolių tai būtų nelengvas iššūkis, tačiau ne jauniesiems šalčininkiečiams. Daugiau kaip 250 Šalčininkų rajono vaikų, paauglių ir jaunuolių iki 18 metų dalyvavo daugybėje įvairių renginių, skatinančių gyventi sveikai ir aktyviai. Jie ne tik turiningai leido laisvalaikį, bet ir ugdė ištvermę, įtvirtino jau turėtus bei įgijo naujų sveikos gyvensenos įgūdžių ir įpročių.

Aleksas: „Tapau labiau fiziškai išprusęs“

Išmokti gyventi aktyviai ir sveikai bei pamėgti tokį gyvenimo būdą, patirti, kiek daug galima nuveikti, kai moki planuoti savo laiką, ir koks įdomus tampa laisvalaikis, kai leidi jį turiningai ir prasmingai – tokią galimybę jauniesiems šalčininkiečiams suteikė projektas „Šalčininkų rajono vaikų ir jaunimo sveiko ir aktyvaus gyvenimo būdo skatinimas“.

„Šis projektas padėjo man įgyti sveiko gyvenimo įpročių. Užsiėmimų sporto salėje metu išmokau daug naujų pratimų. Jie skirti lavinti skirtingoms raumenų grupėms, padeda didinti ištvermę ir fizinę jėgą. Be to, mums daug pasakojo apie sveiką mitybą. Taigi, išmokau ne tik naujų pratimų, bet ir supratau, kaip veikia mano kūnas, sužinojau, kaip reikia maitintis, kokius pratimus reikia atlikti, kad visada būčiau sveikas ir stiprus“, – pasakoja šio projekto dalyvis, Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos dvyliktokas Aleksas Gornostajus. Labiausiai jam patiko pratimai su treniruokliais, kurių anksčiau vaikinui nebuvo tekę išbandyti. „Mums aiškino, kaip atliekant įvairius pratimus veikia raumenys, todėl užsiėmimai buvo dar įdomesni,“ – sako jis.

Žinantiems, kad šis jaunuolis jau kelerius metus lanko tinklinio treniruotes, jo mintys gali pasirodyti keistokos, tačiau Aleksas paaiškina: „Pagrindinis skirtumas – treniruotėse mes mokomės žaisti tinklinį ir ugdome jam reikalingus įgūdžius. O šie užsiėmimai buvo skirti lavinti kitus dalykus. Jaučiu, kad mano kūnas tapo stipresnis, o žinios ir įgūdžiai, kuriuos įgijau, padeda kasdieniame gyvenime. Pagerėjo mano gyvenimo kokybė. Galima sakyti, kad tapau labiau fiziškai išprusęs“.

Panašiai kalba ir Dovydas Parvickis – taip pat Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos dvyliktokas. Pasak jo, žinią, kad jaunieji šalčininkiečiai kviečiami aktyviai leisti laisvalaikį ir išmokti naujų dalykų bei įgyti naujos patirties, jis išgirdo iš draugo, besimokančio Jano Sniadeckio gimnazijoje. „Jis žinojo, kad aš domiuosi, kaip įvairūs fiziniai pratimai veikia kūną, sveikos mitybos principais ir noriu daugiau apie tai sužinoti, todėl išgirdęs, kad mūsų rajono jaunimas gali nemokamai lankyti užsiėmimus, kuriuose mokysimės atlikti įvairius fizinius pratimus ir klausysimės paskaitų apie sveiką gyvenseną, iš karto man pasakė. Nusprendžiau dalyvauti ir nepasigailėjau“, – pasakoja jis.

Dovydas sako, kad dalyvaudami įvairiose projekto veiklose jaunuoliai ne tik smagiai praleido laiką, bet ir išmoko konkrečių dalykų, kurie pravers ateityje: „Visi, su kuriais kalbėjausi, sakė, kad buvo naudinga. Mums patiko aktyvus, judrus gyvenimo būdas, nes tai ir gera nuotaika, ir gera savijauta. Sveikas kūnas ir švarios mintys. Manau, kad nuo šiol aš visada gyvensiu aktyviai ir sveikai – iki pat senatvės“.

Sveikos gyvensenos pagrindai – ir nepasiturinčių šeimų vaikams

Projekto „Šalčininkų rajono vaikų ir jaunimo sveiko ir aktyvaus gyvenimo būdo skatinimas“ tikslas – padėti vaikams ir jaunuoliams formuoti teigiamas nuostatas į nuolatinį fizinį aktyvumą bei įgyti žinių apie tai, kaip fizinis aktyvumas veikia fizinę ir emocinę kiekvieno žmogaus sveikatą bei paskatinti jaunuosius šalčininkiečius prasmingai ir kūrybiškai leisti laisvalaikį.

„Kaimiškose vietovėse gyvenantys mokiniai stokoja meno ir fizinio aktyvumo užsiėmimų pasiūlos, todėl vaikai ir jaunuoliai iš atokesnių vietovių neturi galimybių užsiimti įdomia, prasminga veikla, ugdančia juos kaip asmenybes ir padedančia augti sveikais, stipriais ir aktyviais žmonėmis. Neturėdami sveikos gyvensenos įgūdžių, jie mažai juda, ne vienas jau turi antsvorio problemų. Deja, visa tai ateityje gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Todėl labai džiaugiamės, kad VšĮ „Šalčininkų švietimo ir informavimo centras“ kartu su partneriais – Šalčininkų Jano Sniadeckio gimnazija ir Šalčininkų r. Butrimonių Anos Krepštul gimnazija ėmėsi tokio projekto ir sudarė jiems sąlygas nemokamai lankyti įvairius užsiėmimus bei įgyti sveikos gyvensenos, fizinio aktyvumo ir kitos naudingos patirties“, – sako Šalčininkų rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Regina Markevič.

Įgyvendinant projektą jaunuoliai buvo kviečiami žaisti judriuosius žaidimus, mokėsi kovų menų, išmoko teisingai naudotis įvairiais treniruokliais, padedančiais ugdyti ištvermę ir lavinti kūną, dalyvavo teoriniuose užsiėmimuose apie fizinio aktyvumo svarbą ir sveikos gyvensenos įtaką žmogaus nuotaikai, darbingumui, savijautai, o svarbiausia – ne tik įgijo naujų įgūdžių bei įtvirtino jau turimus, bet ir išmoko visa tai pritaikyti gyvenime. Be to, vaikai ir paaugliai lavino kūrybinius savo įgūdžius dalyvaudami dailės, teatro, šokio menui pažinti skirtuose užsiėmimuose. Pasak R. Markevič, projektas prisidėjo ir mažinant socialinę atskirtį: „Labai svarbu, kad kaip partnerės projekte dalyvavo rajono mokyklos, kurios geriausiai žino savo mokinių poreikius ir galimybes. Padedant mokyklų atstovams dalyvauti įdomiose veiklose buvo pakviesti socialiai pažeidžiamų, nepasiturinčių šeimų vaikai, kurių tėvai neturi galimybės sumokėti už papildomus užsiėmimus. Fizinio aktyvumo įgūdžius formuojančiuose užsiėmimuose jie sužinojo daug naudingos informacijos apie sveikos gyvensenos privalumus, o meno terapijos mokymuose buvo integruotos žinios apie tai, kaip meno pagalba gerinti savo emocinę savijautą. Visos šiuose užsiėmimuose įgytos žinios ir įgūdžiai labai reikšmingi visaverčiam šiuolaikinio žmogaus gyvenimui“.

Judėjimas – ištvermė ir teigiamos emocijos

Projekte dalyvavo skirtingo amžiaus vaikai ir paaugliai. Įvairiuose užsiėmimuose jie ne tik turiningai praleido laiką, bet ir tikslingai lavino smulkiąją ir stambiąją motoriką, didelis dėmesys buvo skiriamas ir jų vidiniam pasauliui praturtinti ugdant gebėjimus meno kalba išreikšti savo emocijas.

Įvairių Šalčininkų rajono mokyklų mokiniai noriai dalyvavo fizinio aktyvumo užsiėmimuose, kurie buvo suskirstyti į keturias temas: „Judrieji žaidimai tavo sveikatai“ (orientaciniai žaidimai, estafetės ir kt.), „Daryk kaip aš, daryk geriau už mane“ (kovų menai ir kt.), „Technologijos į pagalbą kūnui“ (fiziniai pratimai naudojant įvairią įrangą, treniruoklius) ir „Bėgu paskui svajonę“ (krepšinis, futbolas, kvadratas ir kt. pamėgti žaidimai). Didelio jaunųjų šalčininkiečių susidomėjimo sulaukė vienos dienos žygiai „Esam šaunūs keliauninkai“ maršrutu Dieveniškės – Norviliškės, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 50 švairaus amžiaus jaunuolių. Dar prieš žygį jie mokėsi, kaip pasirinkti maistą, aprangą ir avalynę, iš anksto su žygio vadovais aptarė, kaip nepasiduoti nuovargiui, kuris gali užklupti keliaujant, kodėl labai svarbu turėti tikslą, o ne tiesiog keliauti iš taško A iki taško B arba „kiek išeis“, o keliaudami prisiminė vandens svarbą žmogaus organizmui, būdus greitai atgauti jėgas ir numalšinti pavargusių kojų skausmą. „Namo grįžome pavargę, bet kupini gerų emocijų ir puikios nuotaikos“, – vieningai tvirtina žygių dalyviai ir priduria, kad ne tik išmoko pasiruošti žygiui, bet ir išbandė tai praktiškai. Daug jaunuolių norėjo dalyvauti ir vienos dienos išgyvenimo gamtoje žygyje maršrutu Šalčininkai – Jackonys – Šalčininkai. Dvi grupės po 25 jaunuolius jo metu mokėsi įrengti stovyklavietę ir pastatyti palapinę, įkurti laužą, suteikti pirmąją pagalbą, orientuotis vietovėje.

„Visi žinome, kad jaunoji karta labai daug laiko praleidžia prie kompiuterio. Kartais vaikai ir paaugliai gal net nesusimąsto, kad mažai judėdami, neskirdami laiko kitoms sritims, skriaudžia patys save. Puiku, kad dalyvaudami projekte, jie galėjo išbandyti įvairias veiklas bei pajusti, kad judant – žaidžiant judriuosius žaidimus, sportuojant, keliaujant, šokant – galima patirti daugybę teigiamų emocijų. Jie patyrė, kad judėjimas ir aktyvus gyvenimo būdas – ne tik sveikata, bet ir turiningas laisvalaikis, o įvairios fizinio aktyvumo formos, kurias jie išbandė, gali tapti ir įdomia pramoga“, – sako Šalčininkų rajono Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Edmund Učkuronis. Be to, pabrėžia jis, judėjimas dažniausiai sukelia teigiamas emocijas, todėl paaugliams aktyvus judėjimas „gali padėti užpildyti emocines spragas, patenkinti jų noro tobulėti poreikius, suteikti galimybę pajusti sveiko, išlavinto kūno ir judesio džiaugsmą“.

Ir sveika, ir įdomu

Vaikai mielai rinkosi į po 40 akademinių valandų trukusius programų „Išlaisvink emocijas“ (dailės terapija), „(Ne)suvaidinti jausmai“ (teatro terapija) bei „Judesio ir muzikos harmonija“ (šokio terapija) užsiėmimus, kurie vyko įvairiose Šalčininkų rajono seniūnijose.

„Visi užsiėmimai, į kuriuos juos pakvietėme, buvo pagrįsti formule „sveika+įdomu“, todėl jų dalyviai galėjo pažinti naujus dalykus, mokėsi bendrauti, išreikšti save“, – pasakoja Saulius Samulevičius, laikinai einantis VšĮ „Šalčininkų švietimo ir informavimo centras“ direktoriaus pareigas. Pasak jo, sudarydami galimybę vaikams ir paaugliams prisiliesti prie meno, projekto iniciatoriai „siekė paskatinti jų kūrybiškumą ir atrasti naujas galimybes turiningai leisti laisvalaikį bei pajusti kūrybos proceso ir bendravimo su bendraamžiais džiaugsmą, o moksleiviai patyrė, kad per meną galima atskleisti savo vidinį pasaulį, išreikšti emocijas ir išgyvenimus“.

Pasak pašnekovo, jaunieji šalčininkiečiai noriai dalyvavo įvairiose veiklose. „Pavyzdžiui, Dainavos seniūnijoje labai populiarūs buvo fizinio aktyvumo užsiėmimai, kuriuose vaikai, paaugliai ir jaunuoliai mokėsi padėti sau: su jais daug diskutavome apie tai, kodėl žmogui naudinga būti fiziškai aktyviam, moksleiviai išmoko įvairių pratimų, kurie padeda sustiprėti fiziškai ir emociškai – juk kai gerai jautiesi, ir nuotaika geresnė“, – sako vienas iš projekto „Šalčininkų rajono vaikų ir jaunimo sveiko ir aktyvaus gyvenimo būdo skatinimas“, finansuojamo ES struktūrinių fondų lėšomis, iniciatorių S. Samulevičius.

Jaunimas supranta fizinio aktyvumo svarbą

„Galimybė bendrauti su bendraamžiais ir kartu nuveikti ką nors prasmingo, žygiai, sveikos gyvensenos įgūdžius bei įpročius formuojantys renginiai ir užsiėmimai, galimybė išbandyti save dailės, teatro, šokio srityse mūsų rajono vaikams, paaugliams ir jaunimui taip patiko, kad visų norinčių juose dalyvauti net negalėjome priimti. Be to, dalį projektui skirto laiko dėl Covid 19 pandemijos gyvenome karantino sąlygomis, kai veikla buvo apribota – tai irgi sutrukdė įtraukti į veiklas daugiau jaunųjų šalčininkiečių“, – apgailestauja Šalčininkų rajono Butrimonių Anos Krepštul gimnazijos direktorė Teresa Savel.

Kita vertus, nors projekto, kurį pagal 2014–2020 m. ES fondų investicijos veiksmų programos priemonę „Bendradarbiavimo skatinimas sveikatos netolygumų mažinimo srityje“ finansavo Europos socialinis fondas, apimtis buvo nedidelė, ji atskleidė, kad jaunieji šalčininkiečiai mielai dalyvautų įvairiose edukacinėse veiklose, kurių tikslas – išmokti gyventi sveikai ir aktyviai, stiprinti savo emocinę ir fizinę sveikatą bei turiningai, prasmingai ir kūrybiškai leisti laisvalaikį. Todėl, žada Šalčininkų Jano Sniadeckio gimnazijos direktorė Irena Volska, „ieškosime galimybių, kad ateityje vėl galėtume pakviesti mūsų krašto vaikus, paauglius ir jaunuolius dalyvauti įvairiuose fizinį aktyvumą didinančiuose užsiėmimuose bei meninėse veiklose, kurios padeda formuotis visapusiškam žmogui – aktyviam savo gyvenimo kūrėjui ir veikliam visuomenės nariui“.

zygis zygis1 zygis2 zygis3 zygis4 zygis5

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *