KODĖL TAUTINĖS MAŽUMOS LIETUVOJE YRA PRIMIRŠTOS?
gruodžio 27, 2022
interviu2
POKALBIS SU ŠALČININKŲ KRAŠTĄ LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIME ATSTOVAUJANČIA BEATA PIETKIEWICZ
gruodžio 30, 2022
Rodyti visus
dsc07326

VARĖNOS PASIENIEČIŲ KŪČIŲ POPIETĖJE – SVEČIAI IŠ UKRAINOS

Artėjant didžiosioms metų šventėms, praėjusį pirmadienį, prie simbolinio Kūčių stalo susirinko Varėnos pasieniečių bendruomenė  ir neeiliniai svečiai – karą Ukrainoje iš arti matęs visuomenininkas ir nuo karo bėgęs dvasininkas.

Kūčių popietės metu susirinkusiuosius pasveikino VSAT Varėnos pasienio rinktinės vado pavaduotojas Egidijus Pupšys. Jis pasieniečiams padėkojo už nuveiktus darbus, palinkėjo kantrybės ir pasiryžimo įveikti naujus iššūkius ateinančiais metais bei kolektyvą pasveikino su artėjančiomis šventėmis.

Iš fronto tik ką parvykęs Jonas Ohmanas, visuomenininkas, vertėjas, dokumentinių filmų kūrėjas, filologas, švedų žurnalistas, rašytojas, bei Ukrainiečių kariams pagalbą teikiančios organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėjas, lydimas VSAT  Personalo valdybos Psichologų skyriaus Religinės bendruomenės darbuotojo Tomo Malako,  į Varėnos pasienio rinktinę atvyko nešinas dėže amunicijos ir rusiškų trofėjų.

„Blue/Yellow“ organizacija buvo įkurta 2014 metais, kai Rusija okupavo Krymą. Nuo 2014 m. iki dabar ši organizacija Ukrainos kariams nupirko neletalinės paskirties įrangos daugiau nei už 39 milijonus eurų, kuriuos suaukojo žmonės.

„Matau prasmę apie visą tai kalbėti. Įvykiai Ukrainoje liečia mus visus. Privalome apie tai žinoti.“, – sakė visuomenininkas, Lietuvoje gyvenantis švedas J. Ohmanas.

„Tikrai jaučiasi žmonių noras padėti, kažką daryti, kad Ukraina atsilaikytų. Tam jie ieško bet kokių kontaktų: per pažįstamus perduoda savo surinktą labdarą, patys skraidina labdaros lagaminus lėktuvais į Ukrainą. Pilietinės visuomenės noras padėti turi didelę jėgą ir kuria didelius dalykus. Manau, kad  lietuviai taip smarkiai palaiko Ukrainą dėl kelių priežasčių: mes buvome tokie pat, mes žinome, apie ką kalbama, kiek kainavo pasirinkti demokratinės valstybės kelią. Ir mes dabar Lietuvoje turime ką prarasti: žmonės pakankamai gerai gyvena, šalyje yra stabilumas, galimybė žmonėms reikšti savo mintis, laisvė. Mes privalome laimėti, Ukraina privalo laimėti, o kartu ir Lietuva bei kitos nepriklausomos šalys. Su tokia valstybe, kokia Rusija yra dabar, o dar ir Baltarusija, gyventi šalia, yra nežmoniškai pavojinga. Jeigu ji laimės, tai ką tokia šalis sugalvos padaryti kitą kartą? Su savo priemonėmis, resursais, visuomenės mąstymu. Jos kenkia kitiems. Su tokia teroristine šalimi gyventi negalima, mes su ja nesusitarsime. Yra blogai, o kitą kartą bus dar blogiau“, – kalbėjo J. Ohmanas.

Anot jo, rusai negaili net ir savo kareivių. ,,Jų net taktiniai pirmosios pagalbos rinkiniai  skurdūs: tvarstis ir ,,žgutas“, pasižiūrėkit. O va taip atrodo ukrainiečių, kurioje pilna reikalingų priemonių (susirinkusiems pademonstruoja abiejų šalių priemones). Tai viską pasako,  kaip jie rūpinasi savais. Tai galit įsivaizduot, kaip jie elgiasi su priešais. Kai kuriuos savo kareivius vadina „vienkartiniais“. Jie paprasčiausiai siunčiami pažiūrėti, pavyzdžiui, ugnies taškų“, – pastebi J. Ohmanas.

J.Ohmanas taip pat dirbo išminuotoju deokupuotose Charkivo teritorijose ir matė, kokias minas palieka rusai. Vyras susirinkusiems pademonstravo vieną jų. ,,Tokių minų palieką visur, jų randame labai daug. <…> Matot, kaip Rusija kryptingai didina terorą įvairiais būdais, įvairiomis formomis. Pabaigos dabar tikrai nematyti“, – kalba J. Ohmanas.

Visuomenininkas nepailsdamas kalbėjo apie karo subtilybes, košmarą su kuriuo susiduria Ukrainos žmonės. Jis demonstravo amuniciją ir trofėjus parsivežtus iš fronto. Taip pat akcentavo ir finansinės paramos bei aukojimo Ukrainai svarbą.

Svečias atsakinėjo į daugybe užduodamų klausimų. Taip pat parekomendavo pasiskaityti  jo knygą „Donbaso džiazas“ arba palaukti sekančios – „Ukrainos bliuzas”, kurias skaitant galima pajusti kas vyksta Ukrainoje.

Iš kito renginio suskubęs atvykti ir vėliau susirinkusiuosius pasveikinęs VSAT Varėnos pasienio rinktinės vadas Virgilijus Raugalė sakė, jog karas sukrėtė visus, todėl šios temos nepavyksta išvengti ir per šventes.

Juk kai mes džiaugiamės gyvenimu, Ukrainoje kiekvieną dieną tebevyksta karas ir žūsta žmonės.

Dėkodamas svečiui už jo veiklą,  vadas organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėjui  įteikė Pyragų dienos metu Ukrainos gynėjams surinktą paramą.

J.Ohmanas savo ruožtu padėkojo pasieniečiams ir paminėjo, kad domisi jų atliekamu darbu. „Aš mačiau kaip jums tenka suvaldyti neteisėtą migraciją, didelė pagarba. Tikrai suprantu, kad ginkluoto užpuolimo ar jo grėsmės atveju, kai kyla grėsmė Lietuvos valstybei, pirmose gretose stovėsite jūs. Todėl palinkėsiu geresnės ginkluotės ir didesniais kiekiais“.

Vėliau pasisakė nuo karo Ukrainoje bėgęs, prieglobstį Lietuvoje radęs ir  VSAT Varėnos pasienio rinktinės viešųjų ryšių specialistės tėvų namuose besiglaudęs garbingo amžiaus dvasininkas. Jis paminėjo, kad jo kelionė į Lietuvą, kur gyvena jam artimi žmonės, buvo ilga ir varginanti. „Nebuvo kelio ženklų, juos nuėmė, kad priešai nežinotų vietovių, o ir aš neturėjau navigacijos, pasiklydau, nežinojau kur važiuoju“. Taip katalikų dvasininkas klaidžiojo tris paras. Galiausiai sutikęs vilkikų vairuotojus, paprašė palydimas iki Lenkijos. O iš ten teko Laurai jį parsivežti. Trečią viešnagės Lietuvoje dieną, kunigui paskambino jo parapijiečiai, kurie pranešė, kad bažnyčią, kurioje jis klebonavo, okupantai sulygino su žeme.

Po trumpo, bet nuoširdaus pasisakymo, dvasininkas už susirinkusiuosius jų šeimas ir artimuosius sukalbėjo maldą ir palaimino juos bei šventinį stalą. Visi dalijosi kalėdaičiais, jį lauždami linkėjo vieni kitiems prasmingų ir šviesių švenčių.

Laura Jurgelevičiūtė, VSAT Varėnos pasienio rinktinės viešųjų ryšių specialistė

dsc07283 dsc07285 dsc07326 dsc07337

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *